بازدهی بازارها در ۱۰ ماهه نخست امسال / خودرو از طلا و سکه جلو زد!

به گزارش تجارت‌نیوز، در ۱۰ ماهی که از سال ۱۳۹۹ می‌گذرد بورس همچنان پربازده‌ترین بازار و مسکن کم‌بازده‌ترین است. همچنین با توجه به کاهش قیمتی که در بازارهای طلا و دلار رخ داد، پس از بورس بازار کالاهای بادوام (خودرو) بیشترین سوددهی را از آن خود کرد.

بورس

طبق اعلام سازمان بورس، شاخص کل بازار سرمایه از ابتدای سال تا پایان دی رشد ۶۳۸ هزار واحدی داشته و بازدهی ۱۲۴ درصدی را از آن خود کرده است.

این شاخص در ابتدای سال روی سطح ۵۱۲ هزار واحدی قرار داشت، ولی در پایان معاملات روز ۳۰ دی با قرار گرفتن روی سطح یک میلیون و ۱۵۰ هزار واحدی به کار خود در ۱۰ ماه نخست امسال پایان داد.

این شاخص با شیب تند تا پایان مرداد به بالای سطح دو میلیون واحدی رسید، اما در پنج ماه دوم دچار افت شد.

کالاهای بادوام (خودرو)

مرکز آمار ایران در گزارشی تورم دی را منتشر کرده، براساس آن طی ۱۰ ماه گذشته کالاهای بادوام از جمله خودرو رشد قیمت ۸۰٫۹ درصدی داشته است.

شاخص قیمت خودرو پیش از آغاز سال جاری روی سطح ۳۰۴ واحدی قرار داشت اما در پایان دهمین ماه سال با ۲۴۶ واحد رشد روی سطح ۵۵۰ واحدی قرار دارد.

سکه امامی

قیمت سکه امامی از ابتدای سال تا دور روز قبل چهار میلیون و ۱۶۰ هزار تومان افزایش داشته، متقاضیان این فلز ارزشمند برای خرید هر عدد سکه در ابتدای سال شش میلیون و ۲۸ هزار تومان می‌پرداختند.

طبق داده‌های شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز، سکه طرح جدید با ۶۹ درصد افزایش قیمت در پایان دی روی نرخ ۱۰ میلیون و ۱۸۸ هزار تومان معامله شد.

بازدهی ۱۰ ماهه بازارهای مالی در سال ۱۳۹۹

طلای ۱۸ عیار

اگرچه قیمت طلای ۱۸ عیار امسال تا مرز ۱٫۵ میلیون تومان رسید اما طی ۱۰ ماه اول با رشد ۵۹٫۸ درصدی روی نرخ ۹۶۲ هزار تومان بسته شد.

قیمت طلا در قبل از شروع فروردین امسال ۶۰۲ هزار تومان بود.

دلار

قیمت دلار آمریکا از ابتدای امسال تا پایان دی ۶ هزار و ۹۰۰ تومان(۴۶٫۳ درصد) افزایش یافت.

براساس نرخ‌های اعلامی صرافی ملی، قیمت دلار پیش از شروع بازارها در ابتدای فروردین امسال ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان بود اما در پایان دی ماه ۲۱ هزار و ۸۰۰ تومان قیمت داشت.

این شاخص بازار ارز در پاییز از مرز ۳۰ هزار تومان نیز گذشت.

مسکن

کمترین بازدهی بین بازارهای مالی در بازار مسکن رخ داد.

شاخص قیمت مسکن در کل کشور ۲۷٫۲ درصد رشد کرد و از سطح ۱۶۹ واحدی در ابتدای سال به سطح ۲۱۵ واحدی در پایان دی رسید.منبع

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *