رشد بی ‌سابقه تولید پالایشگاه‌ های چینی در سال ۲۰۲۰

به‌گزارش «رویترز» از سنگاپور و پکن، پالایشگاه‌های چین در سال ۲۰۲۰ تولید خود را سه‌درصد افزایش دادند و مقدار پالایش این کشور در این سال به‌رقم بی‌سابقه‌ای رسید؛ زیرا آن‌ها از قیمت پایین نفت و حاشیه سود مناسب در احیای سریع تقاضای سوخت داخلی پس از همه‌گیری ویروس کرونا بهره بردند. 

داده‌های اداره ملی آمار چین نشان داد این کشور در سال ۲۰۲۰، ۶۷۴ میلیون و ۴۱۰هزار تن یعنی ۱۳ میلیون و ۴۵۰ هزار بشکه در روز نفت فرآوری کرده که ۴۱۰ هزار بشکه در روز بیش‌تر از نفت پالایش‌شده در سال ۲۰۱۹ است. 

نفت فرآوری‌شده در ماه دسامبر سال گذشته ۲.۱ درصد نسبت به‌مدت مشابه سال قبل از آن افزایش یافت و به‌رکورد ماهانه ۶۰ میلیون‌تن یا حدود ۱۴ میلیون و ۱۳۰هزار بشـــــکه در روز رسید. 
این رقم تنها اندکی کمتر از رکورد روزانه ماه نوامبر است که مقدار نفت فرآوری‌شده در این ماه میلادی ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز بود. 

پالایشگاه‌ها از فوریه تا آوریل به‌دلیل قرنطینه‌های گسترده درسراسر کشور برای مهار ویروس کرونا فعالیت‌های خود را کاهش دادند؛ اما پس از این‌که چین تا حد زیادی توانست این ویروس را مهار کند، فعالیت آن‌ها دوباره از ماه می آغاز شد و پالایشگاه‌ها تا پایان سال ۲۰۲۰ فعالیت خود را به‌حداکثر رساندند. 

درحالی که کاهش فروش خودرو بر تقاضای بنزین تاثیر گذاشت، رونق حمل‌ونقل و ساخت‌وساز سبب افزایش غیرمنتظره تقاضای گازوئیل شد.

براساس داده‌ها، تولید نفت خام چین در سال گذشته میلادی ۱.۶ درصد افزایش یافته و به ۱۹۴ میلیون و ۹۲۰هزار تن معادل سه‌میلیون و ۸۹۰ هزار بشکه در روز رسیده است. 

تولید گاز طبیعی (CNG) در ماه دسامبر سال گذشته نیز نسبت به‌مدت مشابه سال قبل از آن، ۱۳.۷ درصد افزایش یافته و به‌بالاترین مقدار یعنی ۱۸ میلیارد و ۷۰۰میلیــــون‌مترمکعب رسیــــــد تا با افزایش سرما در مناطــــــق وسیع کشور، تقاضای گرمایشی را برآورده کند.

مجموع تولید گاز در سال ۲۰۲۰ نسبت به‌سال پیش از آن، ۹.۸ درصد افزایش یافته و به ۱۸۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون‌مترمکــــــعب رسیده است.منبع

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *