رشد ۲۸ درصدی صادرات نفت ایران به چین در ماه دسامبر

به گزارش «اخبار خودرو»، صادرات نفت ایران به‌چین در سال ۲۰۲۰ به ۹۱/۳ میلیون تن رسید که ۵/۷۳ درصد کاهش در مقایسه با سال ۲۰۱۹ داشت و ایران را درجایگاه نهمین صادرکننده بزرگ نفت به‌چین قرار داد.

عربستان سعودی که بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان است، در سال ۲۰۲۰ موفق شد روسیه را کنار زده و جایگاه بزرگ‌ترین صادرکننده نفت به‌چین را حفظ کند.

تقاضای چین برای نفت مورد نیاز سال میلادی گذشته با وجود شیوع ویروس کرونا که تقاضا برای سوخت را در نقاط دیگر جهان کاهش داده بود، همچنان قوی ماند. چین که بزرگ‌ترین واردکننده نفت جهان است، در سال ۲۰۲۰ رکورد ۴/۵۴۲ میلیون تن معادل ۸۵/۱۰ میلیون بشکه نفت در روز را از آنِ خود کرد که ۳/۷ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ رشد داشت.

طبق آمار اداره کل گمرک چین، صادرات نفت عربستان سعودی به‌چین در سال ۲۰۲۰ به ۹۲/۸۴ میلیون تن معادل ۶۹/۱ میلیون بشکه در روز رسید که ۹/۱ درصد رشد سالانه داشت.

روسیه با فاصله اندکی در جایگاه دوم ایستاد و صادراتش به‌چین به ۵۷/۸۳میلیون تن معادل ۶۷/۱ میلیون بشکه در روز رسید که ۶/۷ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ افزایش داشت. 

عربستان در ماه دسامبر ۹۴/۶ میلیون تن نفت به‌چین عرضه کرده بود که نسبت به‌دسامبر سال گذشته ۸/۰درصد کاهش داشت؛ درحالی که حجم صادرات روسیه ۲/ ۶ میلیون تن بود که ۷/۱۵ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۹ کاهش داشت.

واردات نفت چین از آمریکا سال گذشته درمقایسه با سال ۲۰۱۹ بیش از سه برابر افزایش یافت؛ زیرا شرکت‌ها خریدشان را تحت‌توافق تجاری میان پکن و واشنگتن افزایش دادند.

مجموع واردات نفت آمریکا به‌چین در سال ۲۰۲۰ به ۷۶/۱۹ میلیون تن معادل ۳۹۴ هزار بشکه در روز رسید و آمریکا در رتبه هفتم صادرکنندگان بزرگ به‌چین ایستاد. صادرات این کشور در دسامبر ۶/۳ میلیون تن بود.

عربستان سعودی از نوامبر با کاهش چشمگیر قیمت فروش برای جلب مشتریان، از روسیه که در طول سال ۲۰۲۰ از شرایط لجستیکی مطلوب و نزدیکی از لحاظ جغرافیایی به‌چین سود برده است، در صادرات نفت به‌چین پیش افتاد.

همچنین تشدید تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران و ونزوئلا کمک کرد عراق به‌سومین صادرکننده بزرگ نفت به‌چین تبدیل شود.

صادرات این کشور به‌چین در سال ۲۰۲۰ به‌میزان ۱/ ۱۶ درصد درمقایسه با سال ۲۰۱۹ رشد کرد و به ۱۲/۶۰ میلیون تن رسید.

برزیل نیز با عرضه قیمت‌های کمتر و بازاریابی گسترده نزد پالایشگاه‌های مستقل چین، صادرات نفت به‌این کشور را افزایش داد و با سبقت از آنگولا، چهارمین صادرکننده بزرگ نفت به‌چین شد.

صادرات نفت این کشور در سال گذشته با ۱/۵ درصد رشد، به ۱۹/۴۲ میلیون تن رسید. آنگولا با صادرات ۷۸/۴۱ میلیون تن به‌چین در سال ۲۰۲۰ که کاهش ۷/۱۱ درصدی سالانه داشت، در رتبه پنجم ایستاد.

عمان نیز با صادرات ۸۳/۳۷ میلیون‌تن (رشد سالانه ۷/۱۱ درصد) در رتبه ششم و مالزی با صادرات ۵۲/۱۲ میلیون‌تن (۱/۴ درصد رشد سالانه) در رتبه هشتم ایستاد.منبع

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در Uncategorized

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *