دستگاه سی‌ان‌سی (CNC) چیست؟ ویژگی ها و کاربردهای آن

CNC مخفف شده Computer Numerical Control  به ‌معنای کنترل عددی با کامپیوتر است.

دستگاه سی‌ان‌سی به بدن انسان شباهت بسیار زیادی دارد؛ تمامی قطعات الکترونیکی، الکتریکی، بورد، خروجی سنسورها و محاسبه‌گرها درون تابلو برق قرار گرفته که حکم مغز انسان را داشته و استپر حکم بازوها را داشته که فرمان دستگاه را اجرا می‌کنند

آشنایی با شرکت ماشین‌سازی آمل برش و مزایای آن

اگر قصد خرید یا فروش ماشین سی ان سی چوب دارید، بهترین گزینه برای شما شرکت ماشین‌سازی آمل برش می‌باشد که در فروشگاه آنلاین مولن می‌توانید محصولات فوق‌العاده‌ی این شرکت را ببینید و محصول مورد نظر خود را تهیه کنید.

محصولات سی‌ان‌سی مولن در انواع مختلفی ساخته شده‌اند و با توجه به کیفیت بسیار بالایی که دارند همواره مورد توجه همگان قرار می‌گیرند.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که شرکت ماشین‌سازی آمل برش در سال ۱۳۶۳ به عنوان تولید کننده نمونه کشور در زمینه ماشین آلات صنایع چوب به همگان معرفی شده است و با کارهای بی‌نظیری که این شرکت انجام داده است این عنوان را برای خود حفظ کرده است و در سال ۱۳۸۶ به عنوان پیشکسوت نمونه صنعت در استان مازندران معرفی شده است.

بدون شک خرید از این شرکت معروف و معتبر که بخشی از محصولات خود را به کشورهای دیگر هم فرستاده است، خریدی مطمئن می‌باشد که هرگز از آن پشیمان نخواهید شد.

معرفی دستگاه سی‌ان‌سی آمل برش:

توجه داشته باشید که دستگاه سی‌ان‌سی چوب و سایر دستگاه‌های سی‌ان‌سی به صورت اتوماتیک و بدون نیاز به حضور افراد کار خود را انجام می‌دهد. به این صورت که حرکات تعریف شده‌ای را به صورت خودکار انجام می‌دهد.

در عملکرد دستگاه سی‌ان‌سی هیچ خطایی وجود ندارد و کار این دستگاه کاملا دقیق و بدون مشکل می‌باشد. با خرید محصولات سی‌ان‌سی مولن، یک محصول باکیفیت و کاربردی داشته باشید و به کار خود رونق ببخشید.

دقت داشته باشید که ماشین‌های سی‌ان‌سی در انواع گوناگونی ساخته شده‌اند و دارای دسته بندی‌های مختلفی می‌باشند. به طور مثال برای چوب از سی‌ان‌سی چوب استفاده می‌شود، برای سنگ از سی‌ان‌سی مخصوص سنگ استفاده می‌شود و … .

دستگاه سی‌ان‌سی چوب و سایر دستگاه‌ها از قطعه‌های الکتریکی و مکانیکی زیادی تشکیل شده است که به صورت هماهنگ با یکدیگر در ارتباط هستند. برخی از قطعه‌های مهم این دستگاه به شرح زیر می‌باشد:

۱٫ موتورهای سروو و استپ:

این دو موتور در قدرت و دقت با یکدیگر متفاوت هستند. توجه داشته باشید که سرعت سی‌ان‌سی‌هایی که دارای موتور سروو هستند بیشتر از سی‌ان‌سی‌هایی می‌باشد که موتور استپ دارند.

۲٫ سنسور‌ها:

سنسورها یکی از قسمت‌های مهم سی‌ان‌سی چوب و سایر سی‌ان‌سی‌ها می‌باشند که برای کنترل نقطه‌یابی به‌کار می‌روند و با وجود سنسورها، ماشین‌های سی‌ان‌سی با دقت بسیار بالا و امنیت بالایی کارهای خود را انجام می‌دهند و دچار هیچ‌گونه خطایی نمی‌شوند.

۳٫ اسپیندل:

از اسپیندل برای تهیه نیروی محرکه لازم برای چرخش ابزار استفاده می‌شود. به طور مثال اسپیندل‌هایی که در سی‌ان‌سی چوب وجود دارند، معمولا دارای دور ۱۸۰۰۰ دور در دقیقه هستند و در افزایش کیفیت برش چوب‌ها تاثیر فراوانی دارند.

۴٫ ریل و واگن:

برای راهنمایی و حرکت خطی محورهای سی‌ان‌سی از این قطعه‌ها استفاده می‌شود. نکته‌ی بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، نگهداری و مراقبت از این قطعه‌ها می‌باشد.

به این صورت که با تمیز کردن این قطعه‌ها و روغن کاری آن‌ها، می‌توانید طول عمر آن‌ها را افزایش دهید. توجه داشته باشید که اگر این کار را انجام ندهید، واگن‌ها خراب می‌شوند و ساچمه‌هایی که داخل آن‌ها وجود دارند بیرون می‌ریزند و نیاز به تعمیر دارند.

ریل و واگن در سی‌ان‌سی چوب هم وجود دارد و کار مهمی را انجام می‌دهد.

۵٫ روغن دان مرکزی:

همان‌طور که می‌دانید قسمت‌های متحرک دستگاه‌ها به روغن‌کاری نیاز دارند که بتوانند عملکرد خوبی داشته باشند.

از روغن‌دان مرکزی هم به همین منظور استفاده می‌شود که کار  روغن‌کاری قسمت‌های متحرک را انجام دهد. توجه داشته باشید که روغن‌دان مرکزی در دو نوع مختلف اتوماتیک و دستی وجود دارد.

وجود روغن‌دان مرکزی در دستگاه سی‌ان‌سی چوب باعث می‌شود که این دستگاه به خوبی کار خود را انجام دهد.

۶٫ تعویض ابزار اتوماتیک:

این قسمت فقط در برخی از دستگاه‌های خاص وجود دارد. از این قسمت برای تعویض خودکار استفاده می‌شود. به این صورت که طبق فرمانی که در دی جی کد به آن داده شده است، بدون دخالت نیروی انسانی و به صورت خودکار، ابزار را عوض می‌کند که کار دیگری انجام دهد.

به طور مثال در ماشین سی‌ان‌سی چوب برای تولید کردن درب کابینت، ابتدا برای اجرای طرح یک قاب از ابزار دو یا سه پله استفاده می‌کند سپس به صورت اتوماتیک ابزار را عوض می‌کند که طرح سه بعدی ایجاد کند و در آخر به وسیله‌ی ابزار برش، قسمت دور درب کابینت را برش می‌دهد.

توجه داشته باشید که عوض کردن ابزار مورد نظر کاملا به صورت خودکار انجام می‌گیرد و سرعت کار را بسیار بالا می‌برد.

وجود این قسمت در یک دستگاه سی‌ان‌سی چوب باعث افزایش سرعت و افزایش تولید محصولات می‌گردد.

۷٫ کارت موشن کنترلر:

مهمترین بخش می‌باشد که برای ترجمه‌ی طرح مورد نظر به زبان ماشین کاربرد دارد و کار بسیار مهمی را انجام می‌دهد زیرا اگر طرح به زبان ماشین ترجمه نشود، امکان اجرا کردن آن هم وجود ندارد. این بخش در دستگاه سی‌ان‌سی چوب هم وجود دارد.

مزایای ماشین سی‌ان‌سی آمل برش:

خرید ماشین سی‌ان‌سی و استفاده از آن مزایای زیادی دارد. البته توجه داشته باشید که با خرید ماشین سی‌ان‌سی از شرکت ماشین‌سازی آمل برش، یک ماشین سی‌ان‌سی با کیفیت و مرغوب داشته باشید. می‌توانید در فروشگاه آنلاین مولن این ماشین‌ها را ببینید و ماشین سی‌ان‌سی مورد نظر خود را با قیمت مناسبی از این شرکت معتبر و معروف خریداری نمایید.

جهت مشاوره و خرید دستگاه سی ان سی به سایت www.amolboresh.com مراجعه بفرمایید.

حال برخی از مزایای خرید ماشین سی‌ان‌سی را برای شما شرح می‌دهیم که به صورت زیر می‌باشد:

سرعت ماشین سی‌ان‌سی بسیار بالا می‌باشد و می‌توانید در زمان کوتاهی کارهای زیادی را انجام دهید. مانند ماشین سی‌ان‌سی چوب که دارای سرعت بالایی می‌باشد.

دقت ماشین‌های سی‌ان‌سی بسیار بالا است و هیچ‌گونه خطایی هنگام کار کردن با آن‌ها رخ نمی‌دهد.

با استفاده از ماشین‌های سی‌ان‌سی بخش زیادی از خطاهای انسانی از بین رفته است و خطایی رخ نمی‌دهد.

سی‌ان‌سی دارای فعالیت گسترده‌ای می‌باشد. به این صورت که کارهای زیادی مانند: حکاکی، برش، اجرای طرح‌ها، نوشتن متن با فونت‌ها و اندازه‌های گوناگون و … را انجام می‌دهند. مانند ماشین سی‌ان‌سی چوب که کارهای زیادی انجام می‌دهد و یکی از ماشین‌های پرکاربرد و محبوب می‌باشد.

ماشین‌های سی‌ان‌سی می‌توانند کارهای تکراری را با سرعت بسیار بالایی انجام دهند. به طور مثال می‌توانند قطعات زیادی در اندازه‌های مختلف را به راحتی برش بزنند.

توجه داشته باشید که علاوه بر مواردی که گفته شد مزیت‌های زیادی برای ماشین‌های سی‌ان‌سی وجود دارد که هنگام کار با آن‌ها متوجه خواهید شد. حال اگر ماشین سی‌ان‌سی خود را از شرکت ماشین‌سازی آمل برش هم تهیه کرده باشید شاهد مزیت‌های بیشتری خواهید بود و می‌توانید از کار خود لذت ببرید. به طور مثال با خرید ماشین سی‌ان‌سی چوب از فروشگاه آنلاین مولن می‌توانید یک کارگاه نمونه در سطح شهر خود داشته باشید.

توجه به این نکته هم حائز اهمیت است که ماشین‌های سی‌ان‌سی انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن‌ها دارای قیمت مخصوص به خود می‌باشد.

مواردی که در تقسیم بندی ماشین‌های سی‌ان‌سی و قیمت آن‌ها تاثیرگذار هستند به شرح زیر می‌باشد:

اندازه‌ی محیط  کار سی‌ان‌سی یکی از موارد مهمی می‌باشد که باید به آن توجه کنید.

توان اسپیندل و سرعت دوران اسپیندل هم از مواردی می‌باشد که در قیمت ماشین سی‌ان‌سی و نوع آن تاثیرگذار است.

  • سرعت پیشروی سی‌ان‌سی
  • کنترلر سی‌ان‌سی
  • میز سی‌ان‌سی
  • چگونگی انتقال محور سی‌ان‌سی

همواره به این نکته توجه کنید که قبل از خرید ماشین سی‌ان‌سی باید مشخص کنید که این ماشین را برای چه کاری می‌خواهید و محصولی که قرار است تولید کنید چه محصولی می‌باشد.

بعد از مشخص کردن هدف خود می‌توانید ماشین سی‌ان‌سی مخصوص کار خود را متناسب با محیط کار خود انتخاب کنید. اگر می‌خواهید قیمت محصولات سی‌ان‌سی شرکت ماشین‌سازی آمل برش را مشاهده کنید، بهتر است به فروشگاه آنلاین مولن بروید و در صفحه‌ای که مربوط به محصول می‌باشد، قیمت روز محصول مورد نظر را مشاهده کنید.

به طور مثال می‌توانید قیمت ماشین سی‌ان‌سی چوب این شرکت را با سایر شرکت‌ها مقایسه کنید که متوجه به صرفه بودن قیمت‌ها در این شرکت شوید و با خیالی آسوده خرید خود را انجام دهید.

کار با سی‌ان‌سی آمل برش:

توجه داشته باشید که هر کاری که ماشین سی‌ان‌سی انجام می‌دهد به اطلاعاتی بستگی دارد که به عنوان جی کد به دستگاه داده شده است.

سی‌ان‌سی اتوماتیک در سه محور x، y و z می‌تواند حرکت کند و با حرکت خود در این سه جهت می‌تواند طرح‌های گوناگونی را رسم کند.

به طور مثال در سی‌ان‌سی چوب خواهید دید که دستگاه چگونه کار برش را انجام می‌دهد.

با توجه به حرکت در سه جهت این دستگاه کار برش‌کاری را به کمک بازوان خود انجام می‌دهد.

به این صورت که طرح مورد نظر در نرم‌افزار artcam توسط کارشناسان باتجربه و متخصص طراحی می‌شود و این طراحی به عنوان جی کد به دستگاه سی‌ان‌سی وارد می‌شود.

توجه داشته باشید که جی کد زبان دستگاه سی‌ان‌سی می‌باشد و کلیه‌ی طرح‌ها و دستورات باید تحت عنوان جی کد به دستگاه وارد شوند.

بعد از وارد کردن طرح مورد نظر به دستگاه خواهید دید که دستگاه سی‌ان‌سی بدون وقفه کار خود را انجام می‌دهد.

به این صورت که تعداد قطعات تعیین شده را طبق برنامه‌ای که دارد و بر اساس یک سرعت مشخص، برش می‌دهد و این کار تکراری را ساعت‌ها بدون خستگی و توقف انجام می‌دهد.

به طور مثال دستگاه سی‌ان‌سی چوب که ساعت‌ها کار برش چوب‌ها را انجام می‌دهد و با دقت و ظرافت کار را به پایان می‌رساند.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که برای کار با دستگاه سی‌ان‌سی باید با نرم‌افزار مربوط به سی‌ان‌سی آشنایی داشته باشید. به طور مثال آشنایی با نرم‌افزار nc studio که یکی از نرم‌افزار‌های مهم کار با سی‌ان‌سی می‌باشد.

برای آشنایی مشتری‌ها با این نرم افزارها شرکت ماشین‌سازی آمل برش بعد از فروش ماشین‌های سی‌ان‌سی ، کلاس‌های آموزشی سی‌ان‌سی برای مشتری‌های خود برگزار می‌کند

که مشتری‌های عزیز با آگاهی کامل از نحوه‌ی عملکرد قطعات الکترونیکی سی‌ان‌سی، بتوانند از این ماشین‌ها استفاده کنند و با مشکل خاصی روبرو نشوند.

به طور مثال بعد از خرید دستگاه سی‌ان‌سی چوب، برای اپراتور این دستگاه کلاس‌های آموزش نرم افزارها را برگزار می‌کنند که اپراتور با این نرم افزارها به خوبی آشنا شود.

بعد از یادگیری نرم افزارها، بهتر است اپراتورهای محترم با قطعات موجود در ماشین سی‌ان‌سی آشنا شوند، قطعاتی مانند کنترلر که یکی از مهم‌ترین قطعه‌های موجود در ماشین‌ها می‌باشد و حکم قلب را دارد.

با خرید از شرکت ماشین‌سازی آمل برش، خریدی مطمئن و راحت داشته باشید و نگران یادگیری نرم افزارها و آشنایی با قطعات آن‌ها نباشید.

توجه داشته باشید که این شرکت، یکی از شرکت‌های معتبر و معروف می‌باشد و همواره مرغوب‌ترین محصولات را تولید می‌کند و دارای گارانتی و خدمات پس از فروش سی‌ان‌سی می‌باشد.

با داشتن گارانتی، خیال مشتری‌ها راحت می‌شود که در صورت بروز هرگونه مشکل برای دستگاه، به راحتی می‌توانند از گارانتی آن استفاده کنند و قطعات یدکی آن‌ها را تامین کنند. بعد از خرید هر ماشین سی‌ان‌سی، می‌توانید از گارانتی یک ساله مولن هم استفاده کنید.

توجه داشته باشید که برای پاسخگویی به هرگونه مشکل فنی و … کارشناسان مجرب این مجموعه حضور دارند و با صبر و حوصله به شما پاسخ خواهند داد.

منبع : جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت  شرکت ماشین‌سازی آمل برش  سر بزنین و مقالات بیشتری بخوانید.

برای آگاهی از لیست قیمت انواع خط تولید سایت  شرکت ماشین سازی آمل برش  و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید:

https://www.amolboresh.com/

تلفن تماس: tel:+981143113884-8

آدرس ایمیل: info@amolboresh.com

 منبع

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *