حدس و گمان ها در مورد قیمت ایران خودرو تارا؛ پدیده ای عجیب در بازار خودرو کشور

حدس و گمان ها در مورد قیمت ایران خودرو تارا؛ پدیده ای عجیب در بازار خودرو کشور
آخرین اخبار

قیمت تارا قرار است چالش جدید پیش روی مشتریان و خودروسازان در سال ۱۴۰۰ باشد و زمزمه های شکل گرفتن این چالش نیز از هم اکنون کاملا مشخص است. در واقع آنطور که از شواهد امر بر می آید اعلام قیمت اولیه و حداقلی ۲۸۰ میلیون تومان برای تارا سرآغاز داستانی است که می تواند گریبان خریداران این خودرو را مانند شاهین بگیرد، در واقع این پیش بینی وجود دارد که قیمت نهایی این خودرو بسیار بالاتر از ۲۸۰ الی ۳۰۰ میلیون تومان باشد و حتی در موارد گمانه زنی هایی برای قیمت های بیش از ۷۰۰ میلیون تومان نیز (برای نسخه فول آپشن اتوماتیک) در رسانه ها مطرح شده است.

حالا به نظر میرسد که شورای رقابت نیز احتمالا در پی مصوبه اخیر مجلس از پروسه قیمت گذاری خودرو کنار گذاشته شده است و برهمین اساس، قاعدتا پروسه تعیین قیمت خودرو به بورس کالا واگذار خواهد شد که شرایط این اتفاق نیز همچنان مشخص نشده است اما شیوه معمول برای تعیین قیمت یک کالا در بازار، مقایسه ویژگی ها و قیمت آن با سایر محصولات مشابه است که اتفاقا این روند در مورد تارا به راحتی امکان پذیر است.

برای مثال اگر در قدم اول قرار به تحلیل قیمتی نسخه ساده و دنده دستی ایران خودرو تارا باشد، میتوان این مدل را با نسخه دنده دستی دنا پلاس مقایسه کرد که دست بر قضا از نظر کلاس بدنه، مشخصات فنی و امثال این موارد نیز خودرویی مشابه محسوب می شود، در واقع تنها مزیت فنی مهم تارا نسبت به دنا، ایمنی بیشتر شاسی آن و وجود سامانه ایمنی esp است که قرار است در نسخه تولیدی حذف نشود!

تارا

همچنین با توجه به ریشه فنی پلت فرم تارا که در واقع همان پلت فرم پژو ۳۰۱ است، می توان تارا را مشابه پژو ۳۰۱، نسخه به روز آوری و مدرن تری نسبت به پژو ۲۰۶ صندوق دار و نسخه مشابه آن یعنی رانا پلاس دانست و از این رو، مقایسه قیمتی تارا با رانا پلاس نیز دور از انصاف نخواهد بود.

حال جالب است بدانید که رانا پلاس به عنوان یکی از محصولات جدید ایران خودرو که توسط شورای رقابت (با حاشیه فراوان) تعیین قیمت شده است، این روزها در بازار در محدوده قیمتی ۲۳۰ الی ۲۴۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است. همچنین دنا پلاس نیز در نسخه دنده ای بدون توربو خودرویی ۳۰۰ میلیونی محسوب می شود و جالب است بدانید که از برخی جهات و با داشتن برخی از آپشن ها، نسبت به ایران خودرو تارای دنده دستی برتری دارد.

با این حساب مشخص است که قیمت منطقی برای ایران خودرو تارای دستی در بازار باید کمتر از دنا توربو دنده ای (حدود ۳۴۰ میلیون تومان) تعیین شود، چرا که از حیث آپشن و عملکرد فنی و حتی جذابیت ظاهری، دنا توربو نسبت به تارا دارای برتری است، اما اینکه قیمت تارا کمتر از نسخه فاقد توربو دنا باشد یا خیر، مشخص نیست.

چالش بزرگتر اما قیمت گذاری مدل اتوماتیک تارا خواهد بود، چرا که این مدل به دلیل شرایط خاص حاکم در بازار خودرو کشور، رقیب مستقیم چندانی ندارد و از این رو میتواند با اختلاف زیادی در بازار معامله شود.

در واقع اگر بنا به حساب کتاب نرمال باشد، اضافه شدن گیربکس اتوماتیک احتمالا چیزی حدود ۵۰ میلیون تومان به قیمت یک خودرو (در مقایسه با نسخه دستی) می افزاید و با توجه به وجود آپشن های بیشتر نیز بعید نیست که شاهد اختلاف قیمتی ۸۰ میلیونی بین قیمت های کارخانه ای این دو خوردو مختلف باشیم، البته در سطح بازار احتمالا قیمت تارا اتوماتیک با دنا پلاس توربو اتوماتیک قیاس خواهد شد که پس از فروکش کردن تب اولیه (قیمتی در حدود ۶۰۰ میلیون) این روزها با قیمتی در حدود ۴۰۰ الی ۴۴۰ میلیون تومان در بازار عرضه می شود و طبیعتا نیز بنا به استدلال قبلی، تارا نمی تواند از این خودرو گران قیمت تر باشد و باید در محدوده ۴۰۰ میلیون تومان معامله شود، مگر آنکه ایران خودرو ناگهان تصمیم بگیرد تا دنا از پرچمداری محصولاتش بازنشسته کند و نسخه های ویژه ای از تارا و لابد تارا پلاس توربو اتوماتیک را با قیمت های بیشتر به عنوان گل سرسبد خودروهای خود روانه بازار نماید.

برچسب ها:منبع

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *